фотосессия киев, фотограф - Виктория Бендик

Чому фотографи не віддають оригінали фото?

Іноді окремі замовники бажають отримати початкові матеріали фотозйомки без обробки та ретуші. Якщо ви бажаєте замовити фотосесію та уникнути непорозумінь з фотографом, рекомендую ознайомитися з поняттям “початковий матеріал”. В таких випадках у мене зазвичай виникає питання: “Навіщо вам нередаговані фотографії?”.

Отже, чому я, як правило, не віддаю оригінальні початкові матеріали?

По-перше, я не бажаю псувати враження від самого процесу зйомки та результату тривалої й наполегливої праці. Ретуш, налаштування значень експозиції, контрасту та інших параметрів – це частина мого авторського стилю. Оскільки клієнт сплачує повний пакет послуг, немає сенсу передавати йому наполовину готовий продукт. У початкових матеріалах може бути безліч недоліків: переосвітлення, неправильний баланс та непотрібний блиск. Навіщо вам потрібні “сирі” пересвічені, без контрасту знімки? Такі фотографії однозначно не сприятимуть професійній репутації автора. Якщо клієнт побачить такі фото до обробки, я ризикую отримати порцію негативних відгуків у свою адресу.
По-друге, далеко не кожен клієнт правильно трактує поняття “початковий матеріал”. Я, як практикуючий фотограф у Києві, зіштовхувалася з цим неодноразово. Всупереч поширеній думці, справа не лише в обробці за допомогою графічних редакторів. Я, як і більшість професійних фотографів, знімаю в форматі RAW. Для перегляду таких файлів потрібне додаткове програмне забезпечення. Часто, надсилаючи їх замовникам, отримую відповідь: “Що ви нам надіслали? Надішліть нормальні файли”. Різниця між JPEG та RAW величезна.

По-третє, початкові матеріали фотозйомки належать фотографу на основі авторського права. Іноді це не є принциповим, але є ситуації, коли фото можуть використовуватися в комерційних цілях без узгодження з автором.

По-четверте, мені неприємно, коли фото з усіма “помилками” публікуються і підписуються моїм ім’ям. Прищі, жовті зуби та інші незручності не принесуть задоволення ні мені, ні замовнику. Дозвольте запевнити вас, що “сирі” фотографії вам просто не потрібні.

Вікторія Бендик